2014. december 16., kedd

Tetoválás fájdalmai


A tűszúrás mindenképpen fájdalmas , függetlenül attol hogy éppen melyik testrészedet tetováltatod. Vannak olyan testrészek amelyek különösen fájnak mivel ott vékonyabb és érzékenyebb a bőr, ahol a csont is közel van a börhöz . Sosem tudhatjuk előre, mennyire fog fájni egy tetoválás. Egyesek szerint szörnyen fájdalmas procedúra, míg mások szerint csak irritáló, melyet könnyen feledtet a művészi végeredmény látványa.
A kevésbé érzékeny testrészek azok ahol  a bőr is vastagabb pl a comb vagy a bicepsz.A legfájdalmasabb tetoválható területének egyike a szemgolyó ami nagyon ritka de előfordul, hogy a vak szemet szeretnék tetoválással olyanná változtatni , mintha egészséges lenne, azonban az ott futó idegszálak miatt  altatás nélkül az a fájdalom kínzó fájdalommal jár.A szemöldök és az ajkak tetoválása is szintén fájdalmas mivel nagyon sok idegvégződés található ott is.




A lábfej és a boka tetoválások , különosen elterjedt a nők körében, mivel hogy pillantásuk vonzó és kecses beütése nagyon vónza.Azonban a vékony zsírszövet miatt ez a terület is nagyon fájdalmas.





A fül mögötti terület is nagyon vonzó a lányok körében , de a fájdalom itt is nagyon nagy mivel ott nagyon vékony a bör és csak csont van meg idegek méghozzá majdnem annyi mint az ajkakon.Lányok körében ezek igencsak kedvelt de fájdalmas területek. Tetoválás elött azonban nem ajánlott az aszpirin mivel erősíti a vérzést.






Női tetoválások

A férfiak nagy felületű tetoválásokat varratnak magukra , a nők inkább kis , apró mintákat , formákat kérnek testükre. A tetováló szalonok szerint mégis a nők gyakoribb vendégek mint a férfiak. A nők jellegzetes tetoválása régen az ugynevezett rendszámtábla volt , ami a bugyivonal fölé egy téglalanyi tetoválás volt , ami kivillant a csipőnadrágból. Ma már ciki lenne ilyent kérni hiszen régmult a divatja. A nőknél az apró kis tetoválás a divat a nyakon , csuklon , bokán.





Egyre gyakoribbá vált az anya lánya tetotálás. Kapcsolat megerősítő jellege, anya lánya viszony kinyilvánítása ilyen módon , igencsak szép gesztus és valjuk be ha ez diszkrét és kicsi felületen van igencsak megható és szép dolog. A lányok lehetnek az apukák kedvencei, de az anyákhoz való kötődés nagyon különleges, tele van szeretettel és barátsággal. Az anya lánya közös tetoválás az egyik példa ennek a kifejezésére, hogyan hozhatunk létre csodálatos, aranyos vagy éppen művészi formákat, amik közvetítik ezeket az érzéseket.
 A legnépszerűbb tetoválás, az a motívum, amely megmutatja, ahogy egy anya tartja a kisbabáját kezében.Ennek többféle változata van de a lényege ugyanaz.  Ez egyszerűbb vagy bonyolultabb mintákkal gyakran megtalálható és természetesen rengeteg más szimbólum.








 Ezen kívűl sok más tetoválás ékesíti a nők testét. Vannak azonban olyan nők is akik nem elégedettek az apró , diszkrét tetoválsokkal és ennek érdekében tesznek arról, hogy testüket több és nagyobb tetoválás borítsa.A világ legtetováltabb nóje , Julia Gnuse , akinek testét 95% ban takarják tetoválások , ezeket azonban egy bőrbetegség miatt kezdte el varratni a testére. Bőre igencsak érzékeny a napra.Miután mindkét lábát tetoválások borították, Julia hasát, karjait és hátát is a tetoválóművészek képzeletére bízta, szinte megszállottja lett ennek a művészetnek, ami nem védi meg a nap sugaraitól, de elfedi a csúf foltokat.




Japán tetoválások

Amint ma japán tetoválásnak hívunk, az a feljegyzések alapján az 1600 és 1868 közötti Edo  korszak terméke.Korábban a japán elit ősi kínai mintára a tetoválást barbár, vad szokásnak tartotta, vagy büntetés és megbélyegzés céljából alkalmazta. Persze a vezető réteg negatív hozzáálása a már említett Edo- korszakban sem igen változott, és ebben az időszakban a tetoválást már szigorúan bűntették is.
 Az ekkor hatalmon lévő Tokugawa-rezsim ugyanis kifejezetten konzervatív politikát folytatott. Filozófiai eszméit, a konfuciánusi gondolatokra építette s mivel ez tiltotta a tetoválást, a japán katonai kormány ezen eszmék átvételével ugyanazon alapelvek mellett tette le a voksát. Ezekben az években annyira komolyan gondolták a tetoválás és a bűnözés elválaszthatatlanul összekapcsolódó voltát, hogy kimondták fölötte az ítéletet, mely szerint szétzúzza a közmorált és így rövid úton be is tiltották a bőrrajzokat.
Hogyan lehetett mégis ez a korszak a japán tetoválás bölcsője? A válasz talán éppen ennek a népnek a múltjában keresendő, mert ahogy az évszázadok során számtalan alkalommal bizonyosságát adták kivételes lelki tartásuknak, a szóban forgó tilalmak esetében is képesek voltak saját kormányuk akaratával szembehelyezkedni.

Persze itt nem az elithez tartozó társadalmi rétegekről beszélünk. A tetoválás ezekben az időkben főként plebejus gyakorlattá vált, olyanok alkalmazták és használták, akik a perifériára szorulva, egyfajta ellenállásként viselték magukon, nemtetszésüket fejezve ki a Tokugawa-rezsimmel szemben. Ezek mellett fontos érv volt a társadalom kiváltságaitól elidegenített, kegyvesztett harcosok maradék büszkeségének a megőrzése is, mely ezekben az esetekben méretes tetoválások formájában fejezhette ki mindazt, amit a harcos elért, véghezvitt élete során, de amiről ugyanakkor le is kellett mondania. Ez a bőrébe vitt mintákból mindenki számára nyilvánvalóan kiderült.




 Nyomon követhető, ahogy az idő múlásával az egyszerű pontjelölésektől elindulva a gyakran csupán írásjelekből álló, vagy egyszerű képi tartalommal bíró jelzéseken át fokozatosan eljutunk a teljes testet betöltő figurális ábrákat megjelenítő, műalkotásszerű tetoválásokig.









 1867-ben az utolsó Tokugawa-shogun lemondott, a tetoválás elleni törvényeket újraszabályozták és ezekben az időkben a tetoválóművészek engedélyt kaptak, hogy nyugati embereket tetováljanak, de japánokat továbbra sem volt szabad.
A legnagyobb tetoválómesterek kikötőkben alapítottak üzleteket és a külföldi tengerészek egzotikus minták iránti vágyát kielégítve virágzó szalonokat működtettek. A tetoválók persze ezután sem hazudtolták meg japán lényüket és a tiltó törvények ellenére illegálisan továbbra is tetoválták honfitársaikat. Azonban az alkalmazott kézi technikák és a választható témák a XIX. század közepétől már szinte változatlanok maradtak.

















Tetoválás veszélyei


  A tetoválás veszélyeiről keveset olvashatunk , pedig ezen elterjedt  "hóbort" igencsak nagy veszélyeket vonhat maga után. Emberek tízezrei varratnak magukra nap mint nap világszerte anélkül, hogy tisztába lennének ennek hátrányaival. Mivel a tetováló iparság nincs kellőképpen ellenőrizve , egy amerikai cikk hét pontban összegzi és felhívja a figyelmet arra , hogy mielött az ember tetoválást csináltat gyözödjön arrol , hogy a késöbbiekben nem lesz gondja belőle.Tetováláshoz használt anyag összetétele egészségtelen anyagot tartalmaz ami nagyon káros a szervezetnek pl: a higany , a grafit vagy a fagyálló folyadék.


  A cikk arra is felhívja a figyelmet , hogy a tetoválások késöbbi eltávolítása nem fájdalommentes folyamat és nagyon költséges. Ám az eltávolításnak is megvannak a saját veszélyei . A lézeres beavatkozás során,  a lézersugarak ugyanis amelett , hogy a festék kristályokat szétroncsolják , olyan kémiai anyagokat szabadítanak fel , amelyek rékkeltőek lehetnek.






 Mivel a tetoválások elkészítése tűszurások által történik , meg kell említenünk a fertöző betegségek terjesztésének lehetőségét. Akár a HÍV vírus , akár a hepatitisz C terjedhet egy többször használt fertözó tű utján. Éppen ezért például a véradók közül kizárják azokat akik egy éven belül tetováltatták magukat. Tehát sok olyan dolog van amire szükséges odafigyelni mielött tetováltatni kezdünk.





Azonban ahogyan az idő telik sokan inkább szabadulnának tetoválásaiktól és odafigyelnek ezek veszélyeire.Sokan akarják íly módon lezárni a multat , felnötté válva szégyelik a fiatalkori lázzadás jeleit , de vannak olyanok is akik attól tartanak, álláslehetőségtől , karriertől esnek el egy tetoválás miatt. Érdemes tehát alaposan megfontolni egy ilyen döntést és ha egy biztos elhatározásra jutunk akkor érdemes tehát felkeresni egy megbizható tetoválóstudiot.

Sztárok tetoválásai 

Mára eltűnt az előítéletes megítélés egy-egy szépen elkészített tetoválás láttán. Egyre nagyobb a divatja és egyre nagyobb a rajongótábora az ősi gyökerekből táplálkozó új divatőrületnek. A pasik után már a hölgyek körében is egyre jobban elterjedt a tetoválás. Természetesen a divathullám nem hagyja érintetlenül a sztárvilágot sem.


  
 Rihanna


Az énekesnő testét számtalan tetoválás borítja. Mi több, ő maga is tetovált már , a saját tetoválóművészére varrt egy kis esernyőt, saját "Umbrella" című slágerére utalva. Rihanna imád tetoválószalonkban lógni, és a tetoválásra nem csak esztétikumként tekint, szereti tanulmányozni a témát, és gyakran kutat fel neves tetoválóművészeket. Mi több, még ajándékba is tetoválásokat ad, legjobb barátnőjét azzal lepte meg a születésnapja alkalmából, hogy a lány születési dátumát a kulcscsontjára varratta, római számokkal. A barátnő persze viszonozta a gesztust.







Chris Brown 

Legnagyobb visszhangot a hiphopmogul nyakára varrt női arc kapta. Az mű úgy fest, mintha egy zúzódásokkal és sebekkel teli nő képe lenne, Brown pedig sokak fejében ma is úgy él, mint a srác, aki péppé verte volt barátnőjét ,  Rihannát. Pedig szegény fiú csak egy a mexikói halottak napján esedékes fesztivál kedvenc szimbólumát, a cukorkoponyát szeretett volna a nyakára. A skarlátbetűt egyébként sem könnyű lemosni, de ezzel a kétes tetoválással nem könnyítette meg a közönség dolgát.








Victoria Beckham


Mrs. David Beckhamről az a hír járja, hogy nem rajong túlságosan férje tetoválás-mániájáért, és sokszor kérte arra, hogy legalább ezt a maradék "tiszta" bőrfelületet hagyja érintetlenül. Ennek ellenére,  hogy szolidaritásból vagy kalandvágyból, ki tudja , maga is beszerzett néhány tetoválást az évek során. A tarkójától a háta közepéig futó héber tetoválás a Bibliából ismert Énekek énekét idézi, és arra hivatott, hogy szerelmi talizmánként segítse az álompárt. "Én a kedvesemé vagyok, s ő az enyém , legeltet engem a zöld mezőn " A Biblia sokat vitatott versének témája a férfi-női kapcsolat, a szerelem, a szenvedély. Posh Spice és Mr. Aranylabda házassága , megcsalástól bulvárbotrányokon át , számtalan hányattatáson ment keresztül, de ők ketten mindig győztesen keveredtek ki a balhékból, saját bevallásuk szerint erősebben, mint valaha. Úgy fest, a varázslat működik.








2014. december 9., kedd

 

Testfestés hennával



A henna , bőrre való felvitele, ami a testfestés  egyik ideiglenes fajtája. Legnépszerűbb Dél Ázsiában, a Közel Keleten  és Észak Afrikában, de szintén azon népcsoportok körében, akik elhagyták hazájukat. Ezt a típusú testfestést különleges alkalmakkor használják, leginkább esküvőkön. Általában a kézre és a lábakra festik fel, itt marad látható ugyanis a legtovább, mivel csak a felhám elhalt sejtjeibe szivárog be.A hennafestés során a bőr felső sejtrétegeit festi meg a hennanövényben található, színező hatással bíró vegyület, a Lawsone. A festett minta színe először narancssárga lesz, majd fokozatosan bebarnul. Végleges színét körülbelül a festéstől számított 24 óra múlva éri el. Ez a szín fokozatosan halványodni fog a minta életének 4. napjától. Eltávolítani nem lehet, meg kell várni, hogy magától lekopjon.








 Nem szabad elfelejteni, hogy sokféle bőrtipus létezik ezért a por festőképességén és minőségén túl , ez is kihat arra, hogy mennyire tudja a henna átjárni a bőrt. A friss hennamintát 6 óráig nem érheti víz , utána azonban vízállová válik.






2014. november 20., csütörtök

Börtöntetoválások



Nem is olyan rég a köztudat úgy tekintet a tetovált emberekre, mint bűnözőkre atóll függetlenül, hogy az illető volt-e börtönben vagy sem.A börtöntetoválások gyakran a bent eltöltött évek számát jelentik, minél több tetoválása van egy rabnak annál régebben van bent.Gyakran az odabent kialakult csoportok (bandák) saját mintával jelölik meg társaikat. A könnycsepp tetoválások jelzik a megölt emberek számát, pók - fekete özvegy jelentése, hogy viselője gyilkolt már. A régebben klasszikusnak számító öt pont a négy fal közt egy ember-t jelentette.






























A szeretteiktől való megfosztottság lehet továbbá a fő indoka annak, hogy varratnak a fogvatartottak, ezért gyakori, hogy magukra tetováltatják azt, hogy „anya” vagy a szerelmük nevét, akik így „mindig velük lehetnek”, könnyebb így a távolságukat elviselni. A börtöntetoválás készítése fájdalmas művelet, akik alávetik magukat ennek a procedúrának, azok szeretnék átélni a fájdalmat, akár megélni azt az érzést, amely a szerettükben kavargott, amikor ők börtönbe kerültek.
 Festékként gumit, gyakran a cipő talpát meg égetik és az így keletkezett kormot porrá őrlik, amit aztán vízben vagy más folyadékban oldanak. Szúrt vagy Vágot tetoválásokat készítenek.



Mara Salvatrucha

A kegyetlenségéről, kíméletlenségéről híres MS-13 , az  eredetileg Los Angelesben élő salvadori bevándorlók önvédelmi szervezeteként alakult, a becslések szerint 50 ezer tagot számláló banda , minden alvilági tevékenységből kiveszi a részét.Két évtized alatt akkora hírnevet szerzett magának, hogy az FBI is az egyik legkomolyabb fenyegetésnek tartja.Az MS-13 erejét jól jellemzi, hogy a Los Angelesből indult csoport ma már az Egyesült Államok 30 nagyvárosán kívül jelen van Kanadában, Mexikóban, Guatemalában, Hondurasban, El Salvadorban, Belize-ben és más közép-amerikai államokban is, de egyes sejtek állítólag már Spanyolországban, Olaszországban és Belgiumban is megjelentek.
A tagoknak kötelező viselni a banda jeleit. A beavatás gyakran egy rivális csoport egyik tagjának likvidálásából áll, egyes tagok elrettentésül magukra tetováltatják azok neveit akiket megöltek a rivalizálás során.Az MS-ek büszkén viselik tetoválásaikat. A banda akkora méreteket ölt, hogy Latin-Amerikában külön börtönöket tartanak fent a részükre. Az USA kiutasítja az álamaiból azokat a latinokat, akikről kiderül, hogy tagjai a bandának. A kiutasításhoz már az ms tetoválás is elég.


















Időutazás


A tetoválás szó eredete a tatau polinéziai szóból ered. Tahitiből terjedt el, 1769-ben Cook hajóján jegyezte fel először ezt a szót Joseph Banks természettudós.A legkorábbi tetoválások Egyiptomban készültek. A görögök rangjuk jelzésére, a rómaiak a rabszolgák megjelölésére használták. A perzsa és krétai kultúrán keresztül jutott el i.e. 2000 körül Kínába. A nyugati kultúrából egy időre eltűnt a tetoválás, de keleten virágzott ez a szokás. Eleinte a bűnözők megjelölésére használták, később esztétikai szerepet töltött be.

Római Birodalom

Hadrianus császár római katonái viseltek már tetoválást , ezt a tényt Linday Allanson Jones , a régészeti múzeum igazgatónője és a római kultúra szakértője is alátámasztotta. Az ő bizonyítéka egy  római írótól , Vegetiustól származik , aki kifejtette véleményét írásaiban , hogy szerinte a fiatal római katonákat nem kellene tetoválásokkal megjelölni rögtön toborzásuk után, csak ha már kellőképpen felvannak készülve erre a kemény munkára és képesek megállni a helyüket. Ezeket a jeleket Vegetius nem ábrázólja , így nem nyerünk betekintést, hogy valójában ezek hogy is néztek ki , azonban leírása alapján ez akár egy sas madarat , vagy bármilyen más jelet ábrázolt, attól függően, hogy a katonák melyik hadseregbe tartoztak. Lindsay Allansonnak , több bizonyítéka is van arra , hogy a katonák inkább a kezükre tetováltak , jól látható helyre , ezzel is kifejezve hovatartozásuk.


























A legrégebbi ismert leírás a tintával való tetoválásról a 6. századból származik, a mű címe „Medicae artis principes” - amelyet Aetius  , római orvos irt. Ő tanulmányozta a tetoválásokat , elkészítésüket , illetve a tinta összetételét amellyel ez készült. 
„ A jelek, bélyegek , olyan elemek, melyeket az arcra vagy a test más részeire festettek. Ilyen jeleket láthatunk a katonák kezein is. Ezekhez a jelekhez olyan tintát használnak, amelyhez a következők szükségesek: akácfa, különösen a kérge - 453 g, korrodálódott bronz - 56g, 56g epe és tömény kénsav,vitriol - 28 g, jól összekavarva és átszitálva”. 
A korrodálódott bronzot ecettel összezúzzák és összekeverik a többi összetevővel, azért, hogy port kapjanak belőle. A port két résznyi vízbe és egy résznyi póréhagyma levébe áztatják, mindezt jól elkeverve. Ezután az orvos bemutatja a tetoválás módozatát. Aetius leírja, hogy a tetoválási felületet először a póréhagyma levével lemossák, mely jól ismert fertőtlenítő hatásáról. Majd a bőrre felrajzolják a modellt, amely alapján a bőrt egészen vérzésig szúrják. Ezek után a sebhelyre dörzsölik a tintát.

2014. november 4., kedd

Tetoválás mint szimbólum

Fontos azok számára akik elhatározásra jutnak , hogy ne egy pillanatnyi vágy vezérelje őket.  A tetoválásnak esztétikai funkcióján kívűl , társadalmi jelentősége is van. Az emberek szeretnének kitűnni a tömegből , ezért különböző dolgokhoz folyamodnak , hogy ezáltal helyüket leljék a társadalomban. Önkifejező jellege , miszerint az emberek ezáltal üzennek a külvilág fele. Egy életszakasz lezárása , illetve kezdete. Napjainkban sokan úgy vélik , hogy a tetoválás nem kimondottan divat vagy éppen hobby , hanem egy üzenet.






Mindannyiunk életében vannak meghatározó események , pillanatok , ugynevezett mérföldkövek. Ezek az események lehetnek boldog pillanatok és kevésbé boldogak , de mindenképpen azt szeretnénk , hogy életünk során elkísérjenek minket , ezért sokan úgy döntenek , hogy felvarratják szimbólumként ezeket. Vannak akik úgy gondolják ,  hogy ez a döntés életre szól és vissza nem fordítható , ezért tartozkodnak meghozni egy ilyen jellegű döntést , de ez téves elképzelés , mivel napjainkban a tetoválás lézeres kezeléssel eltüntethető. Fontos azonban , személyes eseményhez kötni valamint életünk egy részéhez , hogy a késöbbiekben ne bánkódjunk miattuk. Minden ember hordoz valamiféle üzenetet magával , egy hajviselet , egy ruhadarab , akár egy tetoválás által. Személyes véleményem alapján elmondhatom , hogy negatív élettapasztalatban nem volt részem  tetoválásaim során , viszont fontos megemlítenem azt , hogy ha nem gondoljuk át alaposan akkor bizony vaskos összeget adunk majd ki ennek eltüntetésére.




Nonfiguratív tetoválások szimbólikus jelentése


Nonfiguratív tetoválások  ugyanúgy rendelkeznek szimbólikus tartalommal mint bármelyik másik tetoválás , csak esetleg esetükben erre nehezebb rájönni. A mögöttes tartalomnak általában mélyebbre nyúlnak a gyökerei , a szimbólum nehezebben értelmezhető . Ezen tetoválások esetében fontos azonban két külön tipusról beszélni. Vannak azok amelyeket valamelyik nép ősi motivumaként ismerünk , van egy karakteres jelentése , egy szimbólikája. És vannak azok amelyeket a tetováló művészek alkottak. Ezen két tipus között nem szabad formai különbséget tenni. Más jellegűek , mást képviselnek , de egy kategoriába tartoznak. Minden ősi népnek megvan a saját nonfiguratív motívuma. Ezeket azonban sokszor nehéz megkülönböztetni egymástól  , mert hasonlóak a mintákat felépítő szimbólikus elemek.











Hogyha többet szeretnél megtudni a tetoválások eredetéről illetve szimbólikus jelentéséről , olvasd további bejegyzéseim.